Forum www.leksja.pl Strona Główna


www.leksja.pl
Forum rodziców dzieci z zaburzeniami rozwojowymi.
Odpowiedz do tematu
Metoda EEG Biofeedback
Joanna ZawistowskaDołączył: 22 Gru 2007
Posty: 6
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

METODA EEG BIOFEEDBACK
Tekst: Joanna Zawistowska, Centrum Terapii Dziecięcej Leksja.


Metoda EEG Biofeedback powstała w USA, stosuje się ją m.in w treningu astronautów i sportowców jako sposób na poprawę koncentracji i sprawności umysłowej. Obecnie coraz powszechniej używa się też tej metody w terapii dzieci, młodzieży i dorosłych z różnego rodzaju zaburzeniami i chorobami psychosomatycznymi.

Na czym polega Biofeedback?


Mózg wytwarza słaby prąd elektryczny, który płynie cyklicznie korą mózgową. Częstotliwość fal mózgowych mierzy się w Hertzach, a amplitudę fal - w Voltach (uV – mikroVoltach). Mózg produkuje 4 różne jakościowo i ilościowo pasma fal, które można także określić jako 4 poziomy świadomości: alfa, beta, theta i delta .
Z zapisu EEG ( elektroencefalograficznego) można uzyskać wiele informacji o stanie fizjologicznym (czuwanie, senność, sen) i emocjonalnym ( napięcie psychiczne, relaksacja, stany lękowe), ponieważ jedne i drugie wiążą się ze szczególnymi wzorcami bioelektrycznymi.

Metoda EEG Biofeedback opiera się na bioregulacyjnych możliwościach mózgu z wykorzystaniem sprzężenia zwrotnego. Trening polega na harmonizowaniu czynności fal mózgowych. Służy to usprawnieniu działania mózgu: aktywacji procesów myślowych, polepszeniu możliwości koncentracji przy równoczesnej relaksacji i eliminowaniu napięcia psychicznego.

Wskazania do terapii


Metoda EEG Biofeedback wskazana jest :
- dla dzieci i dorosłych z zaburzeniami funkcji poznawczych, zaburzeniami zachowania i mikrouszkodzeniami OUN, w wyniku których występują: zaburzenia koncentracji, nadpobudliwość psychoruchowa ADHD, zespół ADD, dysleksja, trudności w uczeniu się, agresja, zaburzona samoocena, trudności z planowaniem i podejmowaniem decyzji.
Trening biofeedback wycisza nadpobudliwość, niepokój i lęki, znosi agresywność, poprawia koncentrację i wpływa dodatnio na samoocenę.
- Dla osób , których praca wymaga wysokiego poziomu skupienia, odpowiedzialności i szybkiego podejmowania decyzji, co zawsze wiąże się z długotrwałym stresem oraz dla osób uczących się intensywnie ( uczniowie, studenci przed egzaminami)
Trening biofeedback – wycisza, relaksuje, poprawia koncentrację, pamięć i aktywuje procesy myślowe.
- dla osób z zaburzeniami psychosomatycznymi, które stanowią przyczynę wielu schorzeń i zaburzeń neurologicznych ( np.stany paniki, tiki, zaburzenia snu, epilepsje, nerwice, depresje, jąkanie, anoreksja, bulimia) oraz w rehabilitacji po udarach i urazach.

Jak przebiega trening EEG Biofeedback?

Pacjent siedzi wygodnie w fotelu, patrząc na monitor komputera. Na ekranie obserwuje quasi-grę wideo np. jadącą po torze wyścigówkę, lecącą rakietę, motyla unoszącego się nad kwiatem lub dryfujące delfiny. Aby zebrać odpowiednią ilość punktów w grze nie używa się klawiatury, myszki, ani joysticka. Pacjent uczestniczy w grze wyłącznie poprzez pracę swoich fal mózgowych, które - poprzez przymocowane do skóry głowy elektrody - docierają do komputera i informują go o pracy mózgu. Poszczególne pasma fal alfa, beta, theta i delta prezentowane są liczbowo i graficznie na drugim monitorze, z którego korzysta terapeuta. Pacjent obserwuje ten sam zapis przetworzony przez odpowiednie oprogramowanie właśnie w postaci gry wideo (mówiąc obrazowo, wyścigówka trzyma się toru tylko wtedy, kiedy pacjent zaczyna wprowadzać swój umysł w pożądany stan - na przykład odprężając się lub koncentrując). Komputer ocenia pracę mózgu pacjenta i informuje o wynikach (punktach) sygnałem dźwiękowym, tak więc pacjent jest ciągle informowany drogą wzrokową i słuchową o swoim aktualnym stanie bioelektrycznym mózgu i o wynikach (to właśnie sprzężenie zwrotne, czyli feedback). Mózg pacjenta bardzo szybko uczy się dostrajać do pożądanych częstotliwości. Terapeuta przez cały czas monitoruje przebieg treningu na komputerze. Utrudnia lub ułatwia zdobywanie przez pacjenta punktów stymulując pożądane i hamując niepożądane pasma fal mózgowych.

Efekty serii treningów są trwałe. Metoda EEG Biofeedback nie powoduje skutków ubocznych .
Treningi prowadzone są indywidualnie , zajęcia odbywają się przynajmniej 1 raz w tygodniu ( 45 – 60 min.)
Dla poprawy zaburzeń zaleca się 10 –15 treningów.
Dla poprawy stanów pourazowych, poudarowych, epilepsji – 40 treningów


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Metoda EEG Biofeedback
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Odpowiedz do tematu